
Nowe kwalifikacje – nowy start
O PROJEKCIE
Projekt „Nowe kwalifikacje – nowy start” jest realizowany w ramach Programu: Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w ramach Priorytetu 9, Działania 9.7. Zakres interwencji: Wsparcie na rzecz dostosowania umiejętności i kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy oraz na rzecz przepływów na rynku pracy.
Instytucją organizującą nabór jest Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie
CEL GŁÓWNY PROJEKTU: Zwiększenie zdolności do zatrudnienia u 80 osób (44 kobiet, 36 mężczyzn) zamieszkałych (w rozumieniu KC) woj. lubelskie, będących osobami zwolnionymi z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie nie dłuższym niż 6 m-cy przed dniem przystąpienia do projektu, poprzez analizę potencjału Uczestników Projektu i opracowanie Indywidualnego Planu Działania, poradnictwo psychologiczne, staże, pośrednictwo pracy i szkolenia zawodowe w zakresie: montaż odnawialnych źródeł energii, barman/barista, księgowość, rachunkowość oraz podjęcie zatrudnienia przez 20 Uczestników Projektu do 30.VIII.2025r.
Okres realizacji projektu: 2024/04/01 – 2025/08/31
DLA KOGO?
Grupa docelowa projektu to 80 osób (44 kobiety, 36 mężczyzn) dorosłych, z wykształceniem minimum podstawowym, zamieszkałych w woj. lubelskim (w rozumieniu KC), które zostały zwolnione z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do P i nie posiadających jednocześnie źródła dochodu z tytułu innej działalności zarobkowej wykonywanej w wymiarze równym lub większym niż połowa wymiaru czasu pracy lub nie będących jednocześnie osobami samozatrudnionymi. Osoby z niepełnosprawnością będą stanowić 5% grupy docelowej.
FORMY WSPARCIA
- Analiza potencjału UP
W ramach zadania odbędzie się analiza umiejętności, predyspozycji i potencjału Uczestników Projektu i utworzenie/uaktualnienie Indywidualnego Planu Działania, w formie indywidualnego wsparcia przez doradców zawodowych w wymiarze 6 godzin/osobę.
Uczestnicy dojeżdżający na zajęcia i zamieszkujący poza miejscowością, w której będą realizowane otrzymają zwrot kosztów dojazdu.
- Poradnictwo psychologiczne
Zadanie obejmuje wsparcie indywidualne wsparcie psychologiczne w wymiarze średnio 6 godzin/osobę (zgodnie z potrzebami Uczestników Projektu).
Uczestnicy dojeżdżający na zajęcia i zamieszkujący poza miejscowością, w której będą realizowane otrzymają zwrot kosztów dojazdu.
- Szkolenia zawodowe
Odbędzie się 8 edycji szkoleń w trybie: 8grup*10 osób*15 dni*8 godzin (średnio 120 godzin/1 grupa). Szkolenia będą dotyczyć 4 obszarów (każdy Uczestnik Projektu będzie miał do wyboru jedno ze szkoleń). Tematyka szkoleń, ich harmonogram i częstotliwość zostaną dopasowane do preferencji i możliwości Uczestników Projektu i aktualnych trendów na rynku pracy.
Tematyka szkoleń do wyboru:
- „Samodzielny księgowy”
- „Specjalista ds. rachunkowości”
- „Monter instalacji OZE”
- „Barman/barista”.
Uczestnicy dojeżdżający na szkolenia i zamieszkujący poza miejscowością, w której będą realizowane otrzymają zwrot kosztów dojazdu.
Ponadto Uczestnicy otrzymają:
- stypendium szkoleniowe
- obiady oraz przerwy kawowe
- egzaminy/certyfikaty/zaświadczenia potwierdzające zdobyte kwalifikacje/kompetencje/
- Staże zawodowe
Staże realizowane będą w wymiarze 5 miesięcy/osobę i 40 godz./ tydzień i
8 godz./dzień, z zastrzeżeniem, że czas pracy osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym nie przekroczy 7 godz./dobę i 35 godz./tydzień.
Uczestnicy dojeżdżający na staże i zamieszkujący poza miejscowością, w której będą realizowane otrzymają zwrot kosztów dojazdu.
Ponadto Uczestnicy otrzymają:
- stypendium stażowe
- badania lekarskie
- ubezpieczenie NNW.
- Pośrednictwo pracy
Pośrednictwo pracy. będzie realizowane w trakcie szkoleń/staży i po ich zakończeniu w wymiarze średnio 5godz./1 osobę.
REKRUTACJA
PODSTAWOWE KRYTERIA REKRUTACJI:
- A) status osoby która zamieszkuje na terenie woj. lubelskiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego;
- B) status osoby która utraciła pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu i nie posiada jednocześnie źródła dochodu z tytułu innej działalności zarobkowej wykonywanej w wymiarze równym lub większym niż połowa wymiaru czasu pracy lub nie jest jednocześnie osobą samozatrudnioną;
- C) zgłoszenie z własnej inicjatywy chęci podwyższenia kwalifikacji/ kompetencji i umiejętności poruszania się po rynku pracy;
- D) wiek -ukończone min. 18 lat (wymóg wynika z rodzaju planowanych w projekcie szkoleń);
- E) wykształcenie – min. podstawowe (wymóg wynika z rodzaju planowanych w projekcie szkoleń).
UZUPEŁNIAJĄCE KRYTERIA REKRUTACJI:
- płeć: KOBIETY będą miały ułatwiony dostęp do projektu: + 2 pkt (mężczyźni + 1 pkt);
- długość okresu pozostawania bez pracy: poniżej 3m-cy +1pkt, powyżej 3 m-cy +2pkt.;
- niepełnosprawność: osoby z niepełnosprawnością +1pkt.
W sytuacjach spornych i przy tej samej liczbie pkt. decydująca będzie kolejność zgłoszeń. W razie większej liczby chętnych niż miejsc w projekcie będą tworzone listy rezerwowe, z których do P będą kwalifikowane osoby, w razie rezygnacji osób z listy podstawowej (wg ww. kryteriów).
DOKUMENTY REKRUTACYJNE DO POBRANIA PONIŻEJ
KONTAKT
e-mail: nkns@los.lublin.pl
tel.: 507 143 440